Όλοι οι διατελέσαντες Πρωθυπουργοί της Ελλάδας

Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2009

 
1 Προσωρινή Διοίκησις της Ελλάδος
2 Ελληνική Πολιτεία (Κράτος κατ΄ εντολή)
3 Βασίλειον της Ελλάδος. Απόλυτη μοναρχία. Επίσημο ανεξάρτητο κράτος
4 Βασίλειον της Ελλάδος. Συνταγματική μοναρχία
5 Α' Ελληνική Δημοκρατία
6 Βασίλειον της Ελλάδος Παλινόρθωση της μοναρχίας
7

Γερμανική κατοχή (Β' Παγκόσμιος Πόλεμος)

A. Εξόριστη κυβέρνηση στο Κάιρο

B. Κατοχική κυβέρνηση διορισμένη από τους κατακτητές

Γ. Πολιτική Επιτροπή Εθνικής Απελευθέρωσης. Κυβέρνηση του ΕΑΜ στην "Ελεύθερη Ελλάδα"

8

Απελευθέρωση    Βασίλειον της Ελλάδος Περιλαμβάνεται και μια περίοδος της προηγούμενης κυβέρνησης Εθνικής Ενότητας από τις 12 Οκτωβρίου 1944 και μετά

9

Δικτατορία 1967-1974

10

Β' Ελληνική Δημοκρατία

Προσωρινή Διοίκησις της Ελλάδος
Πρόεδρος του Εκτελεστικού/Πρόεδρος της Διοικητικής Επιτροπής της Ελλάδος Πορτραίτο Γέννηση - Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Παρατηρήσεις
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος Mavrokordatos1.jpg 1791-1865 13/1/1822-10/5/1823  
Αθανάσιος Κανακάρης   1760-1823 1822 Αναπληρωτής του προηγούμενου
Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης   1765-1848 1823  
Γεώργιος Κουντουριώτης GeorgiosKountouriotis.jpg 1782-1858 1823-1826  
Ανδρέας Ζαΐμης Andreas Zaimis1.jpg 1791-1840 1826-1827 Πρόεδρος της Διοικητικής Επιτροπής της Ελλάδος

Ελληνική Πολιτεία

(Κράτος κατ΄ εντολή)

Ιωάννης Καποδίστριας Ioannis Kapodistrias (1776-1831).jpg 1776-1831 1827-9/10/1831 Κατέχοντας το αξίωμα του Κυβερνήτη ήταν ταυτόχρονα αρχηγός του κράτους και πρόεδρος του υπουργικού συμβουλίου
Αυγουστίνος Καποδίστριας   1778-1857 9/10/1831-6/2/1831 Tριμελής επιτροπή. Ανέλαβαν την προσωρινή διοίκηση στην θέση του Κυβερνήτη, μεταξύ της δολοφονίας του Καποδίστρια και της έλευσης του Όθωνα.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης Kolokotronis01.jpg 1770-1843
Ιωάννης Κωλέττης Ioannis Kolettis.JPG 1773 ή 1774-31/8/1847
Βασίλειον της Ελλάδος
Απόλυτη μοναρχία. Επίσημο ανεξάρτητο κράτος
Πρόεδρος του υπουργικού συμβουλίου Πορτραίτο Γέννηση - Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Κόμμα

Παρατηρήσεις
Σπυρίδων Τρικούπης Trikoypis.jpg 1788-1873 25/1/1833-3/4/1833   Κυβέρνηση Σπυρίδωνα Τρικούπη 1833
Σπυρίδων Τρικούπης Trikoypis.jpg 1788-1873 3/4/1833-12/10/1833   Κυβέρνηση Σπ. Τρικούπη (3 Απριλίου 1833)

Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος

Mavrokordatos1.jpg

1791-1865

12/10/1833-31/5/1834   Κυβέρνηση Σπ. Τρικούπη (3 Απριλίου 1833)
Ιωάννης Κωλέττης Ioannis Kolettis.JPG

1774-1847

12/6/1834-20/5/1835

Γαλλικό Κόμμα Κυβέρνηση Ιωάννη Κωλέττη 1834

Αρχιγραμματέας της Επικράτειας

Πορτραίτο

Γέννηση - Θάνατος

Διάρκεια

Κόμμα

Σημειώσεις

Κόμης Ιωσήφ Λουδοβίκος Άρμανσμπεργκ Josef Ludwig von Armansperg.jpg 1787-1835 20/5/1835-2/2/1837 Βαυαρός Κυβέρνηση Ιωσήφ Λουδοβίκου Αρμανσπμπεργκ 1835
Ιγνάτιος φον Ρούτχαρτ   1790-1838 2/2/1837-8/12/1837 Βαυαρός Κυβέρνηση Ιγνάτιου φον Ρούντχαρντ 1837
Βασιλεύς Όθων Otto of Hellas.jpg 1815-1867 8/12/1837-10/2/1841 Βαυαρός Κυβέρνηση Όθωνος 1837
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος Mavrokordatos1.jpg 1791-1865 10/2/1841-10/8/1841   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Μαυροκορδάτου 1841.
Βασιλεύς Όθων, Αντώνιος Κριεζής   1815-1867 10/8/1841-3/9/1843   Κυβέρνηση Όθωνος 1841
Βασίλειον της Ελλάδος
Συνταγματική μοναρχία
Πρωθυπουργός Πορτραίτο Γέννηση - Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Κόμμα

Παρατηρήσεις
Ανδρέας Μεταξάς Andreas Metaxas.jpg 1790-1860 3/9/1843-16/2/1844   Κυβέρνηση Ανδρέα Μεταξά 1843. Πρώτος Συνταγματικός πρωθυπουργός.
Κωνσταντίνος Κανάρης Konstantinos Kanaris.jpg 1790-1877 16/2/1844-30/3/1844    
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος Mavrokordatos1.jpg 1791-1865 30/3/1844-6/8/1844    
Ιωάννης Κωλέττης Ioannis Kolettis.JPG 1774-1847 6/8/1844-5/9/1847    
Κίτσος Τζαβέλας Kitsos Tzavelas.jpg 1801-1855 5/9/1847-8/3/1848    
Γεώργιος Κουντουριώτης GeorgiosKountouriotis.jpg 1782-1858 8/3/1848-15/10/1848    
Κωνσταντίνος Κανάρης Konstantinos Kanaris.jpg 1790-1877 15/10/1848-12/12/1849    
Αντώνιος Κριεζής Kriezis.jpg 1796-1968 12/12/1849-16/5/1854    
Κωνσταντίνος Κανάρης Konstantinos Kanaris.jpg 1790-1877 16/5/1854-17/7/1854    
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος Mavrokordatos1.jpg 1791-1865 17/7/1854-22/9/1855    
Δημήτριος Βούλγαρης 1802-1878 22/9/1855-13/11/14857    
Αθανάσιος Μιαούλης 1815-1867 13/11/14857-26/5/1862    
Ιωάννης (Γενναίος) Κολοκοτρώνης 1803-1868 26/5/1862-11/10/1862    
Δημήτριος Βούλγαρης 1802-1878 26/5/1862-9/2/1863   Προσωρινή Κυβέρνηση (Επαναστατική), Εθνοσυνέλευση
Αριστείδης Μωραϊτίνης 1806-1875 9/2/1863-13/2/1863   Ανέλαβε η Εθνοσυνέλευση και την Εκτελεστική εξουσία την οποία ασκούσε ο προεδρεύων αντιπρόεδρός της Μωραϊτίνης
Ζηνόβιος Βάλβης 1800-1886 13/2/1863-27/3/1863   Νέα «Προσωρινή Κυβέρνησις» υπό τον πρόεδρό της Βάλβη
Διομήδης Κυριακός 1811-1869 27/3/1863-29/4/1863    
Μπενιζέλος Ρούφος 1795-1868 29/4/1863-25/10/1863   Το μεσοδιάστημα 19 έως 21 Ιουνίου την εκτελεστική εξουσία έχει πάλι η Εθνοσυνέλευση την οποία ασκούσε ο πρόεδρός της Διομήδης Κυριακός
Δημήτριος Βούλγαρης 1802-1878 25/10/1863-5/3/1864    
Κωνσταντίνος Κανάρης Konstantinos Kanaris.jpg 1790-1877 5/3/1864-16/4/1864    
Ζηνόβιος Βάλβης 1790-1877 16/4/1864-26/7/1864    
Κωνσταντίνος Κανάρης Konstantinos Kanaris.jpg 1790-1877 26/7/1864-9/2/1865   Νέο Σύνταγμα: Μορφή του πολιτεύματος η Βασιλευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία
Μπενιζέλος Ρούφος 1795-1868 9/2/1865-2/3/1865    
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος 1817-1883 2/3/1865-20/10/1865    
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης Deligiorgis 2.jpg 1829-1889 20/10/1865-3/11/1865    
Δημήτριος Βούλγαρης 1802-1878 3/11/1865- 6/11/1865    
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος 1795-1868 9/6/1866-6/11/1865    
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης Deligiorgis 2.jpg 1829-1889 6/11/1865-28/11/1865    
Μπενιζέλος Ρούφος 1829-1889 28/11/1865-9/6/1866    
Δημήτριος Βούλγαρης 1802-1878 9/6/1866-18/12/1866    
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος 1802-1878 18/12/1866-20/12/1867    
Αριστείδης Μωραϊνίτης 1806-1875 20/12/1867-25/1/1868    
Δημήτριος Βούλγαρης 1802-1878 20/12/1867-25/1/1869    
Θρασύβουλος Ζαΐμης Tsokos - Thrasivoulos Zaimis.jpg 1829-1880 25/1/1869-9/7/1870    
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης Deligiorgis 2.jpg 1829-1889 9/7/1870-3/12/1870    
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος 1829-1880 3/12/1870-28-12-1871    
Θρασύβουλος Ζαΐμης Tsokos - Thrasivoulos Zaimis.jpg 1829-1880 3/12/1870-25/12/1871    
Δημήτριος Βούλγαρης 1802-1878 25/12/1871-8/7/1872    
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης Deligiorgis 2.jpg 1829-1889 8/7/1872-9/2/1874    
Δημήτριος Βούλγαρης 1802-1878 9/2/1874-27/4/1875    
Χαρίλαος Τρικούπης Musem07.jpg 1832-1896 27/4/1875-15/10/1875   Κυβέρνηση Χαρίλαου Τρικούπη 1875 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1875. Καθιέρωση της Αρχής της Δεδηλωμένης
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος 1829-1880 15/10/1875-26/11/1876   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Κουμουνδούρου 1875
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης Deligiorgis 2.jpg 1829-1889 26/11/1876-1/12/1876   Κυβέρνηση Επαμεινώνδα Δεληγιώργη 1876
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος 1829-1880 1/12/1876-26/2/1877   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Κουμουνδούρου 1876
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης Deligiorgis 2.jpg 1829-1889 26/2/1877-19/3/1877   Κυβέρνηση Επαμεινώνδα Δεληγιώργη 1877
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος 1829-1880 26/2/1877-26/5/1877   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Κουμουνδούρου 1877
Κωνσταντίνος Κανάρης Konstantinos Kanaris.jpg 1790-1877 26/5/1877-2/9/1877   Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Κανάρη 1877. Οικουμενική κυβέρνηση μετά τον θάνατο του Κανάρη (14 Σεπτεμβρίου 1877, ν.η.). Προέδρευαν εναλλάξ οι υπουργοί.
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος 1829-1880 11/1/1878-21/10/1878   Κυβέρνηση Αλέξανρου Κουμουνδούρου 1878
Χαρίλαος Τρικούπης Musem07.jpg 1832-1896 21/10/1878-26/10/1878   Κυβέρνηση Χαρίαλου Τρικούπη 1878
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος 1829-1880 26/10/1878-10/3/1880   Κυβέρνηση Αλέξανρου Κουμουνδούρου 1878
Χαρίλαος Τρικούπης Musem07.jpg 1832-1896 10/3/1880-13/10/1880   Κυβέρνηση Χαρίαλου Τρικούπη 1880
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος 1829-1880 13/10/1880-3/3/1882   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Κουμουνδούρου 1880
Χαρίλαος Τρικούπης Musem07.jpg 1832-1896 3/3/1882-19/4/1885   Κυβέρνηση Χαρίλαου Τρικούπη 1882
Θεόδωρος Δηλιγιάννης 1820-1905 19/4/1885-30/4/1886   Κυβέρνηση Θεόδωρου Δηλιγιάννη 1885
Δημήτριος Βάλβης 1814-1886 30/4/1886-9/5/1886   Κυβέρνηση Δημήτριου Βάλβη 1886
Χαρίλαος Τρικούπης Musem07.jpg 1832-1896 9/5/1886-24/10/1890   Κυβέρνηση Χαρίλαου Τρικούπη 1886
Θεόδωρος Δηλιγιάννης 1820-1905 24/10/1890-18/2/1892   Κυβέρνηση Θεόδωρου Δηλιγιάννη 1890
Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος   1832-1910 18/2/1892-10/6/1892   Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Κωνσταντόπουλου 1892
Χαρίλαος Τρικούπης Musem07.jpg 1832-1896 10/6/1892-3/5/1893   Κυβέρνηση Χαρίλαου Τρικούπη 1892
Σωτήριος Σωτηρόπουλος   1831-1898 3/5/1893-30/101893   Κυβέρνηση Σωτηρίου Σωτηρόπουλου 1893
Χαρίλαος Τρικούπης Musem07.jpg 1832-1896 30/10/1893-12/1/1895   Κυβέρνηση Χαρίλαου Τρικούπη 1893
Νικόλαος Δηλιγιάννης 1845-1910 12/1/1895-31/5/1895   Κυβέρνηση Νικολάου Δηλιγιάννη 1895
Θεόδωρος Δηλιγιάννης 1820-1905 31/5/1895-18/4/1897   Κυβέρνηση Θεόδωρου Δηλιγιάννη 1895
Δημήτριος Ράλλης 1844-1921 18/4/1897-21/9/1897   Κυβέρνηση Δημητρίου Ράλλη 1897
Αλέξανδρος Ζαΐμης Alexandros Zaimis 02.jpg 1855-1936 21/9/1897-2/4/1899   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1897
Γεώργιος Θεοτόκης Theotokis-georgios.jpg 1844-1916 2/4/1899-12/11/1901   Κυβέρνηση Γεωργίου Θεοτόκη 1899
Αλέξανδρος Ζαΐμης Alexandros Zaimis 02.jpg 1855-1936 12/11/1901-24/11/1902   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1901
Θεόδωρος Δηλιγιάννης 1820-1905 24/11/1902-14/6/1903   Κυβέρνηση Θεόδωρου Δηλιγιάννη 1902
Γεώργιος Θεοτόκης Theotokis-georgios.jpg 1844-1916 14/6/1903-28/6/1903   Κυβέρνηση Γεωργίου Θεοτόκη 1903
Γεώργιος Θεοτόκης Theotokis-georgios.jpg 1844-1916 6/12/1903   Κυβέρνηση Δημητρίου Ράλλη 1903
Γεώργιος Θεοτόκης Theotokis-georgios.jpg 1844-1916 6/12/1903-16/12/1904   Κυβέρνηση Γεωργίου Θεοτόκη 1903
Θεόδωρος Δηλιγιάννης 1820-1905 16/12/1904-31/5/1905   Κυβέρνηση Θεόδωρου Δηλιγιάννη 1904
Δημήτριος Ράλλης 1844-1921 9/6/1905-8/12/1905   Κυβέρνηση Δημητρίου Ράλλη 1905
Γεώργιος Θεοτόκης Theotokis-georgios.jpg 1844-1916 8/12/1905-7/7/1909   Κυβέρνηση Γεωργίου Θεοτόκη 1905
Δημήτριος Ράλλης 1844-1921 7/7/1909-15/8/1909   Κυβέρνηση Δημητρίου Ράλλη 1909
Κυριακούλης Π. Μαυρομιχάλης   1849-1916 15/8/1909-18/1/1910   Κυβέρνηση Κυριακούλη Μαυρομιχάλη 1909
Στέφανος Δραγούμης 1842-1923 18/1/1910-6/10/1910   Κυβέρνηση Στέφανου Δραγούμη 1910 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Αυγούστου 1910
Ελευθέριος Βενιζέλος 1864 -1936 6/10/1910-25/2/1915   Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1910 και τις Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Νοεμβρίου 1910 και τις Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1912
Δημήτριος Γούναρης Apr 06.jpg 1866-1922 25/2/1915-10/8/1915   Κυβέρνηση Δημητρίου Γούναρη 1915 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Μαΐου 1915
Ελευθέριος Βενιζέλος 1864 -1936 10/8/1915-24/9/1915   Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1915. Κατά την απουσία του Βενιζέλου σε διπλωματικές αποστολές στο εξωτερικό από τα τέλη του 1912, εκτελούσε χρέη πρωθυπουργού ο Λ. Κορομηλάς. Μέχρι το 1911 ο αριθμός των μελών του υπουργικού συμβουλίου παρέμενε σταθερός από την εποχή της βαυαρικής Αντιβασιλείας (1833).
Αλέξανδρος Ζαΐμης Alexandros Zaimis 02.jpg 1855-1936 24/9/1915-25/10/1915   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1915
Στέφανος Σκουλούδης Stefanos Skouloudis.jpg 1836-1928 25/10/1915-9/6/1916   Κυβέρνηση Στέφανου Σκουλούδη 1915 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Δεκεμβρίου 1915
Αλέξανδρος Ζαΐμης Alexandros Zaimis 02.jpg 1855-1936 9/6/1916-3/9/1916   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1916
Νικόλαος Καλογερόπουλος 1853-1927 3/9/1916-27/9/1916    
Ελευθέριος Βενιζέλος 1864 -1936 19/9/1916-27/6/1917   Πρόεδρος της Κυβέρνησης Εθνικής Αμύνης. Επαναστατική κυβέρνηση που έλεγχε τη βόρεια Ελλάδα και την Κρήτη. Αναγνωριζόταν από την Αντάντ από τις 19 Δεκεμβρίου 1916.
Σπυρίδων Λάμπρος Spyridon Lampros.jpg 1851-1919 27/6/1916-21/4/1917   Κυβέρνηση Σπυρίδωνα Λάμπρου 1916. Επίσημη κυβέρνηση που έλεγχε τη νότια Ελλάδα
Αλέξανδρος Ζαΐμης Alexandros Zaimis 02.jpg 1855-1936 21/4/1917-14/6/1917   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1917. Επίσημη κυβέρνηση που έλεγχε τη νότια Ελλάδα
Ελευθέριος Βενιζέλος 1864 -1936 14/6/1917-4/11/1920   Κυβέρνηση Ε. Βενιζέλου (14 Ιουνίου 1917). Έλεγχε όλη την επικράτεια. Κατά την απουσία του Βενιζέλου σε διπλωματικές αποστολές στο εξωτερικό εκτελούσε χρέη πρωθυπουργού ο Ε. Ρέπουλης.
Δημήτριος Ράλλης 1844-1921 4/11/1920-24/1/1921   Κυβέρνηση Δημητρίου Ράλλη 1920 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1920
Νικόλαος Καλογερόπουλος 1853-1927 24/1/1921-8/4/1921   Κυβέρνηση Νικόλαου Καλογερόπουλου 1921
Δημήτριος Γούναρης 1866-1922 26/3/1921-3/5/1922   Κυβέρνηση Δημητρίου Γούναρη 1921
Νικόλαος Στράτος 1872-1922 3/5/1922-9/5/1922   Κυβέρνηση Νικολάου Στράτου 1922
Πέτρος Πρωτοπαπαδάκης 1860-1922 9/5/1922-28/8/1922   Κυβέρνηση Πέτρου Πρωτοπαπαδάκη 1922
Νικόλαος Τριανταφυλλάκος 1855-1939 28/8/1922-16/9/1922   Κυβέρνηση Νικολάου Τριανταφυλλάκου 1922
Αναστάσιος Χαραλάμπης   1862-1949 16/9/1922-17/91922   Κυβέρνηση Αναστασίου Χαραλάμπη 1922. Η επαναστατική επιτροπή διόρισε Πρωθυπουργό τον Αλ. Ζαΐμη και, επειδή έλειπε στο εξωτερικό, διόρισε προσωρινό πρωθυπουργό τον Σ. Κροκιδά. Αλλά επειδή και αυτός έλειπε εκτός Αθηνών όρκισε μόνο για μια ημέρα τον ταυτόχρονα ορκισθέντα υπουργό Στρατιωτικών αντιστράτηγο Αν. Χαραλάμπη.
Σωτήριος Κροκιδάς 1852-1924 17/91922-14/11/1922   Κυβέρνηση Σωτηρίου Κροκιδά 1922. Στις 17/9 (π.η.) επέστρεψε στην Αθήνα ο Σ. Κροκιδάς και ορκίστηκε αμέσως Πρωθυπουργός.
Στυλιανός Γονατάς 1876-1966 27/111922-11/1/1924   Κυβέρνηση Στυλιανού Γονατά 1922 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1923. Στις 10/11/1922 (π.ημερ.) παραιτήθηκε ο Κροκιδάς γιατί διαφώνησε με την επικείμενη εκτέλεση των Έξι και ανέλαβε ο εκ των αρχηγών της Επανάστασης Στ. Γονατάς (14/11 (π.η.).
Ελευθέριος Βενιζέλος 1864-1936 11/1/1924-6/2/1924   Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1924. Στις 2/1 ο Πλαστήρας κατέθεσε στην Εθνοσυνέλευση την εξουσία και παραιτήθηκε η κυβέρνηση Γονατά και στις 11/1 ορκίστηκε ο Βενιζέλος.
Γεώργιος Καφαντάρης 1873-1946

6/2/1924-12/3/1924

  Κυβέρνηση Γεωργίου Καφαντάρη 1924
Ελληνική Δημοκρατία
Πρωθυπουργός Πορτραίτο Γέννηση - Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Κόμμα

Παρατηρήσεις
Αλέξανδρος Παπαναστασίου 1876-1936 12/3/1924-24/71924   Κυβέρνηση Αλεξάνδρου Παπαναστασίου 1924
Θεμιστοκλής Σοφούλης 1862-1949 24/7/1924-7/10/1924   Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1924
Ανδρέας Μιχαλακόπουλος 1876-1938 7/10/1924-26/6/1925   Κυβέρνηση Ανδρέα Μιχαλακόπουλου 1924
Θεόδωρος Πάγκαλος 1878-1952 26/6/1925-19/7/1926   Κυβέρνηση Θεόδωρου Πάγκαλου 1925
Αθανάσιος Ευταξίας 1849-1931 19/7/1926-23/8/1926   Κυβέρνηση Αθανασίου Ευταξία 1926
Γεώργιος Κονδύλης 1879-1936 23/8/1926-4/12/1926   Κυβέρνηση Γεωργίου Κονδύλη 1926 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1926. «Επαναστατική» κυβέρνηση.
Αλέξανδρος Ζαΐμης 1855-1936 4/12/1926-4/7/1928   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1926
Ελευθέριος Βενιζέλος 1864-1936 4/7/1928-26/5/1932   Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1928 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1928
Αλέξανδρος Παπαναστασίου 1876-1936 26/5/1932-5/6/1932   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Παπαναστασίου 1932
Ελευθέριος Βενιζέλος 1864-1936 5/6/1932-3/11/1932   Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1932 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1932.
Παναγής Τσαλδάρης Panagis Tsaldaris.jpg 1868-1936 3/11/1932-16/1/1933   Κυβέρνηση Παναγή Τσαλδάρη 1932
Ελευθέριος Βενιζέλος 1864-1936 16/1/1933-6/3/1933   Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1933 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1933
Αλέξανδρος Οθωναίος 1879-1970 6/3/1933-10/3/1933   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Οθωναίου 1933
Παναγής Τσαλδάρης Panagis Tsaldaris.jpg 1868-1936 10/3/1933-10/10/1935   Κυβέρνηση Παναγή Τσαλδάρη 1933 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1935
Βασίλειον της Ελλάδος
Παλινόρθωση της μοναρχίας
Πρωθυπουργός Πορτραίτο Γέννηση- Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Κόμμα

Παρατηρήσεις
Γεώργιος Κονδύλης 1879-1936 10/10/1935-30/11/1935   Κυβέρνηση Γεωργίου Κονδύλη 1935
Κωνσταντίνος Δεμερτζής 1876-1936 30/11/1935-12/4/1936   Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Δεμερτζή 1935 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1936
Ιωάννης Μεταξάς 1871-1941 12/4/1936-29/1/1941   Κυβέρνηση Ιωάννη Μεταξά 1936. Από 4 Αυγούστου 1936 δικτατορική κυβέρνηση
Αλέξανδρος Κορυζής 1885-1941 12/4/1936-18/4/1941   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Κορυζή 1941 αυτή. Συνέχεια του καθεστώτος της 4ης Αυγούστου
Γερμανική κατοχή (Β' Παγκόσμιος Πόλεμος)
Εξόριστη κυβέρνηση στο Κάιρο
Πρωθυπουργός Πορτραίτο Γέννηση - Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Κόμμα

Παρατηρήσεις
Εμμανουήλ Τσουδερός 1882-1956) 21/4/1941-14/4/1944   Κυβέρνηση Εμμανουήλ Τσουδερού (20 Απριλίου 1941)
Σοφοκλής Βενιζέλος 1894-1964 14/4/1944-26/4/1944   Κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου 1944
Γεώργιος Παπανδρέου 1888-1968 26/4/1944-3/1/1945   Κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου 1944
Γερμανική κατοχή (Β' Παγκόσμιος Πόλεμος)
Κατοχική κυβέρνηση διορισμένη από τους κατακτητές
Πρωθυπουργός Πορτραίτο Γέννηση - Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Κόμμα

Παρατηρήσεις
Γεώργιος Τσολάκοκλου 1886-1948 29/4/1941-2/12/1942   Κυβέρνηση Γεωργγίου Τσολάκογλου (29 Απριλίου 1941)
Κωνσταντίνος Λογοθετόπουλος 1878-1951 2/12/1942 -7/4/1943   Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Λογοθετόπουλου 1942
Ιωάννης Ράλλης 1878-1946 7/4/1943 -12/10/1944   Κυβέρνηση Ιωάννη Ράλλη 1943
Γερμανική κατοχή (Β' Παγκόσμιος Πόλεμος)
Πολιτική Επιτροπή Εθνικής Απελευθέρωσης. Κυβέρνηση του ΕΑΜ στην "Ελεύθερη Ελλάδα"
Πρωθυπουργός Πορτραίτο Γέννηση - Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Κόμμα

Παρατηρήσεις
Ευριπίδης Μπακιρτζής 1895-1947 10/3/1944-18/4/1944   Κυβέρνηση Ευριπίδη Μπακιρτζή 1944
Αλέξανδρος Σβώλος 1892-1952 18/4/1944 -2/9/1944   Κυβέρνηση Αλέξανδρου Σβώλου 1944
Απελευθέρωση Βασίλειον της Ελλάδος
Περιλαμβάνεται και μια περίοδος της προηγούμενης κυβέρνησης Εθνικής Ενότητας από τις 12 Οκτωβρίου 1944 και μετά
Πρωθυπουργός Πορτραίτο Γέννηση- Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Κόμμα

Παρατηρήσεις
Νικόλαος Πλαστήρας 1883-1953

03/01/1945-
08/04/1945

Απόστρατος στρατηγός προερχόμενος από τον χώρο του κόμματος του Ε. Βενιζέλου Κυβέρνηση Νικολάου Πλαστήρα 1945. Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα.
Πέτρος Βούλγαρης 1884-1957 8/4/1945-
11/08/1945
  Κυβέρνηση Πέτρου Βούλγαρη 1945. Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα.
Πέτρος Βούλγαρης 1884-1957 11/8/1945 - 17/10/1945   Κυβέρνηση Πέτρου Βούλγαρη 1945 (Αύγουστος). Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα.
Αρχιεπίσκοπος Δαμασκηνός Damaskinos.jpg 1891-1949

17/10/1945-
1/11/1945

  Κυβέρνηση Δαμασκηνού 1945. Τη σχημάτισε ο ίδιος ο Αρχιεπίσκοπος-Αντιβασιλέας.
Παναγιώτης Κανελλόπουλος 1902-1986

1/11/1945-
22/11/1945

  Κυβέρνηση Παναγιώτη Κανελλόπουλου 1945 την διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα Δαμασκηνό
Θεμιστοκλής Σοφούλης 1862-1949

22/11/1945-
4/4/1946

Κόμμα των Φιλελευθέρων Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1945 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1946. Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα.
Παναγιώτης Πουλίτσας Panagiotis Poulitsas.jpg 1881-1968

4/4/1946-
18/4/1946

Ανώτατος δικαστικός Κυβέρνηση Παναγιώτη Πουλίτσα 1946. Προσωρινή κυβέρνηση μέχρι το κόμμα που νίκησε στις εκλογές (Λαϊκό κόμμα) εκλέξει αρχηγό.
Κωνσταντίνος Τσαλδάρης Κωνσταντίνος Τσαλδάρης 1884-1970

18/4/1946-
2/10/1946

Λαϊκό Κόμμα Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Τσαλδάρη 1946. Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα Δαμασκηνό.
Κωνσταντίνος Τσαλδάρης Κωνσταντίνος Τσαλδάρης 1884-1970

2/10/1946-
24/1/1947

Λαϊκό Κόμμα Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Τσαλδάρη 1946. Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα Δαμασκηνό.
Δημήτριος Μάξιμος 1873-1955

24/1/1947-
29/8/1947

Λαϊκό Κόμμα Κυβέρνηση Δημητρίου Μαξίμου 1947.
Κωνσταντίνος Τσαλδάρης Κωνσταντίνος Τσαλδάρης 1884-1970

29/8/1947-
7/9/1947

Λαϊκό Κόμμα Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Τσαλδάρη 1947
Κωνσταντίνος Τσαλδάρης Κωνσταντίνος Τσαλδάρης 1884-1970 7/9/1947-
18/11/1948
Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των Φιλελευθέρων και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς. Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1947
Θεμιστοκλής Σοφούλης 1862-1949 18/11/1948-
20/1/1949
Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των Φιλελευθέρων και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς. Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1948
Θεμιστοκλής Σοφούλης 1862-1949 20/1/1949-
14/4/1949
Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των Φιλελευθέρων και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς. Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1949 (Ιανουάριος)
Θεμιστοκλής Σοφούλης 1862-1949 14/4/1949-
24/6/1949
Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των Φιλελευθέρων και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς. Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1949 (Απρίλιος). Το διάστημα 24-30 Ιουνίου, μετά τον θάνατο του Σοφούλη, ασκεί καθήκοντα πρωθυπουργού ο Αντιπρόεδρος Α. Διομήδης
Αλέξανδρος Διομήδης 1875-1950 24/6/1949-
6/1/1950
Η κυβέρνηση είναι ο ίδιος συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς Κυβέρνηση Αλέξανδρου Διομήδη 1949
Ιωάννης Θεοτόκης 1880-1961 6/1/1950-
23/3/1950
Προερχόμενος από το Λαϊκό κόμμα Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Θεοτόκη 1950 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1950
Σοφοκλής Βενιζέλος 1894-1964 23/3/1950-
15/4/1950
Κόμμα Φιλελευθέρων Κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου 1950 (Μάρτιος)
Νικόλαος Πλαστήρας 1883-1953 15/4/1950-
21/8/1950
ΕΠΕΚ, συνασπισμός του Κέντρου Κυβέρνηση Νικολάου Πλαστήρα 1950
Σοφοκλής Βενιζέλος 1894-1964 21/8/1950-
13/9/1950
Κόμμα Φιλελευθέρων Κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου 1950 (Αύγουστος)
Σοφοκλής Βενιζέλος 1894-1964 13/9/1950-
3/11/1950
Κόμμα Φιλελευθέρων, Συνασπισμός Κέντρου, Δεξιάς Κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου 1950 (Σεπτέμβριος)
Σοφοκλής Βενιζέλος 1894-1964 3/11/1950-
27/10/1951
Κόμμα Φιλελευθέρων Κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου 1950 (Νοέμβριος) και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1951
Νικόλαος Πλαστήρας 1883-1953 27/10/1951-
11/10/1952
ΕΠΕΚ, Κόμμα Φιλελευθέρων Κυβέρνηση Νικολάου Πλαστήρα 1951 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1951
Δημήτριος Κιουσόπουλος   1892-1977 11/10/1952-
19/11/1952
Ανώτατος δικαστικός Υπηρεσιακή κυβέρνηση Δημητρίου Κιουσόπουλου 1952
Αλέξανδρος Παπάγος 1883-1955 19/11/1952-
4/10/1955
Αρχιστράτηγος στον ελληνοϊταλικό πόλεμο και τον Εμφύλιο, τιμητικά Στρατάρχης Κυβέρνηση Αλέξανδρου Παπάγου 1952 και και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1952
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής 1907-1998 6/10/1955-
29/2/1956
Προερχόμενος από τον Ελληνικό Συναγερμό, ίδρυσε την ΕΡΕ (Εθνική Ριζοσπαστική Ένωσις) Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1955
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής 1907-1998 29/2/1956-
5/3/1958
ΕΡΕ (Εθνική Ριζοσπαστική Ένωσις) Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1956 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1956
Κωνσταντίνος Γεωργακόπουλος 1890-1978 5/3/1958-
17/5/1958
Πρόεδρος του Ερυθρού Σταυρού, υπουργός του Μεταξά Υπηρεσιακή κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γεωργακόπουλου 1958
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής 1907-1998 17/5/1958-
20/9/1961
ΕΡΕ (Εθνική Ριζοσπαστική Ένωσις) Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1958 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1958
Κωνσταντίνος Δόβας   1898-1973 20/9/1961-
4/11/1961
Αντιστράτηγος, υπηρετούσε στην Αυλή του Βασιλιά Υπηρεσιακή κυβέρνηση Κωνσταντίνου Δόβα 1961
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής 1907-1998 20/9/1961-
17/6/1963
ΕΡΕ (Εθνική Ριζοσπαστική Ένωσις) Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1961 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1961
Παναγιώτης Πιπινέλης 1899-1970 17/6/1963-
29/9/1963
  Κυβέρνηση Παναγιώτη Πιπινέλη 1963
Στυλιανός Μαυρομιχάλης 1902-1981 29/9/1963-
8/11/1963
Ανώτατος δικαστικός Υπηρεσιακή κυβέρνηση Στυλιανού Μαυρομιχάλη 1963
Γεώργιος Παπανδρέου 1888-1968 8/11/1963-
30/11/1963
Ένωσις Κέντρου Κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου 1963
Ιωάννης Παρασκευόπουλος 1900-1984 30/11/1963-
18/2/1964
Υποδιοικητής της Εθνικής Τράπεζας Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Παρασκευόπουλου 1963
Γεώργιος Παπανδρέου 1888-1968 18/2/1964-
15/7/1965
Ένωσις Κέντρου Κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου 1964 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1964
Γεώργιος Αθανασιάδης-Νόβας 1893-1987 15/7/1965-
20/8/1965
Προερχόμενος από την Ένωση Κέντρου, "Αποστάτης" Κυβέρνηση Γεωργίου Αθανασιάδη-Νόβα 1965
Ηλίας Τσιριμώκος 1907-1968 20/8/1965-
17/9/1965
Προερχόμενος από την Ένωση Κέντρου, "Αποστάτης" Κυβέρνηση Ηλία Τσιριμώκου 1965
Στέφανος Στεφανόπουλος 1898-1982 17/9/1965-
22/12/1966
Προερχόμενος από την Ένωση Κέντρου, "Αποστάτης" Κυβέρνηση Στέφανου Στεφανόπουλου 1965
Ιωάννης Παρασκευόπουλος 1900-1984 22/12/1966-
3/4/1967
Υποδιοικητής της Εθνικής Τράπεζας Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Παρασκευόπουλου 1966
Παναγιώτης Κανελλόπουλος 1902-1986 3/4/1967-
21/4/1967
ΕΡΕ (Εθνική Ριζοσπαστική Ένωσις) Κυβέρνηση Παναγιώτη Κανελλόπουλου 1967
Δικτατορία 1967-1974
Πρωθυπουργός Πορτραίτο Γέννηση - Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Κόμμα

Παρατηρήσεις
Κωνσταντίνος Κόλλιας 1901-1998 21/4/1967-
12/12/1967
Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Κόλλια 1967. Δικτατορική.
Υπήρξε ο πρώτος Πρωθυπουργός της Καθεστώτος της 21ης Απριλίου 1967. Ο διορισμός του ήταν προϊόν συμβιβασμού μεταξύ του βασιλιά Κωνσταντίνου και δικτατόρων. Ο πρώτος έθεσε ως όρο για να νομιμοποιήσει την κυβέρνηση των δικτατόρων ο πρωθυπουργός να μην είναι στρατωτικός, ενώ οι συνταγματάρχες δεν επιθυμούσαν αντίστοιχα κανέναν φιλοβασιλικό. Έτσι επελέγη ο υπερσυντηρητικόςΚόλλιας. Στην πράξη όμως κυβερνούσαν οι στρατιωτικοί με προεξάρχοντα τον Παπαδόπουλο.
Γεώργιος Παπαδόπουλος 1919-1999 12/12/1967-
8/10/1973
Συνταγματάρχης Κυβέρνηση Γεώργιου Παπαδόπουλου 1967. Δικτατορική.
Σπύρος Μαρκεζίνης 1909-2000 8/10/1973-
25/11/1973
Προερχόμενος από το προδικτατορικό Κόμμα Προοδευτικών Κυβέρνηση Σπύρου Μαρκεζίνη 1973. Δικτατορική.
Ο δικτάτορας Γ. Παπαδόπουλος, ορίζει πρωθυπουργό τον Σπ. Μαρκεζίνη, με σκοπό να εκδημοκρατικοποιήσει το καθεστώς, και να διεξάγει βουλευτικές εκλογές στις 10 Φεβρουαρίου 1974 τις οποίες αρνούνται οι Π. Κανελλόπουλος και Γ. Μαύρος και δέχεται ο Γεώργιος Ράλλης εκπροσωπώντας τον Κ. Καραμανλή που ζει στο Παρίσι. Οι εκλογές αυτές δεν έγιναν και ο ίδιος αργότερα υποχρεώθηκε σε παραίτηση μόλις έγινε το πραξικόπημα του Ιωαννίδη.
Αδαμάντιος Ανδρουτσόπουλος 1919-2000 25/11/1973-
23/7/1974
  Κυβέρνηση Αδαμάντιου Ανδρουτσόπουλου 1973. Δικτατορική. Η κυβέρνηση της Χούντας είχε ήδη καταρρεύσει από το πρωί της 23ης Ιουλίου και με πρωτοβουλία του «Προέδρου της Δημοκρατίας» και των αρχηγών των ενόπλων δυνάμεων, μετά από σύσκεψη με πολιτικούς και άλλους παράγοντες της δημόσιας ζωής, προσεκλήθη ο Κ. Καραμανλής να αναλάβει την Πρωθυπουργία.
Ελληνική Δημοκρατία
Πρωθυπουργός Πορτραίτο Γέννηση- Θάνατος

Διάρκεια

Θητείας

Κόμμα

Παρατηρήσεις
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής 1907-1998 24/7/1974-
21/11/
1974
Κυβέρνηση από στελέχη των προδικτατορικών κομμάτων (ΕΡΕ και Ένωση Κέντρου) και μερικά στελέχη του αντιδικτατορικού αγώνα. Κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας 1974 και Δημοψήφισμα 1974
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής 1907-1998 21/11/1974-
28/11/1977
Νέα Δημοκρατία Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1974 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1974
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής 1907-1998 28/11/1977-
10//5
/1980
Νέα Δημοκρατία Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1977
Γεώργιος Ράλλης 1918-2006 10//5/1980-
21/10/
1981
Νέα Δημοκρατία Κυβέρνηση Γεωργίου Ράλλη 1980
Ανδρέας Παπανδρέου 1919-1996 21/10/1981-
5/6/1985
ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1981 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1981
Ανδρέας Παπανδρέου 1919-1996 5/6/1985-
2/7/1989
ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1985 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1985
Τζανής Τζαννετάκης 1927- 2/7/1989-
11/10/1989
Νέα Δημοκρατία και Συνασπισμός Κυβέρνηση Τζανή Τζαννετάκη 1989 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Ιουνίου 1989
Ιωάννης Γρίβας 1923- 11/10/1989-
23/11/1989
Πρόεδρος του Αρείου Πάγου Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Γρίβα 1989
Ξενοφών Ζολώτας 1904-2004 23/11/1989-
11/4/1990
Ακαδημαϊκός, διαπρεπής οικονομολόγος Οικουμενική κυβέρνηση Ξενοφώντα Ζολώτα 1989 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Νοεμβρίου 1989
Κωνσταντίνος Μητσοτάκης 1918- 11/4/1990-
13/10/1993
Νέα Δημοκρατία Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Μητσοτάκη 1990 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1990.
Ανδρέας Παπανδρέου 1919-1996 11/4/1990-
22/1/1996
ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1993
Κωνσταντίνος Σημίτης 1936- 22/1/1996-
25/9/1996
ΠΑΣΟΚ Εκλογή από την Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑ.ΣΟ.Κ. μετά την παραίτηση του Ανδρέα Παπανδρέου. Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη 1996 (Ιανουάριος)
Κωνσταντίνος Σημίτης 1936- 25/9/1996-
13/4/2000
ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη 1996 (Σεπτέμβριος) και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1996
Κωνσταντίνος Σημίτης 1936- 13/4/2000-
10/3/2004
ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη 2000 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2000
Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής 1956- 10/3/2004-
17/9/2007
Νέα Δημοκρατία Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Α. Καραμανλή 2004 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2004.
Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής 1956- 17/9/2007- 5/10/2009 Νέα Δημοκρατία Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Α. Καραμανλή 2007 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2007
Γεώργιος Α. Παπανδρέου 1952- 6/10/2009 έως 11/11/2011 ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου 2009 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2009
Λουκάς Παπαδήμος 1947- 11/11/2011 έως 16/05/2012 Οικονομολόγος Κυβέρνηση συνεργασίας ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, και ΛΑΟΣ, για να υπογράψει δανειακή σύμβαση και να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές.
Παναγιώτης Πικραμμένος 1945- 16/05/2012 έως 20/06/2012 Πρόεδρος Συμβουλίου της Επικρατείας Υπηρεσιακός πρωθυπουργός, για να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές στις 17 Ιουνίου 2012.
Αντώνης Σαμαράς 1951- 20/06/2012 26/01/2015 Νέα Δημοκρατία Πρωθυπουργός της κυβέρνησης συνεργασίας Ν.Δ., ΠΑΣΟΚ & ΔΗΜ.ΑΡ. Στις εκλογές της 17ης Ιουνίου 2012 κανένα κόμμα δεν πήρε αυτοδυναμία.
Αλέξης Τσίπρας Αλέξης Τσίπρας 1974- 26/01/2015 27/08/2015 ΣΥΡΙΖΑ Συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ και  ΑΝΕΛ του Πάνου Καμμένου.
Βασιλική Θανου Βασιλική Θάνου 1950- 27/08/2015 21/09/2015 Υπηρεσιακή πρωθυπουργός, για να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές στις 20 Σεπτεμβρίου 2015.
Αλέξης Τσίπρας Αλέξης Τσίπρας 1974- 21/09/2015 έως σήμερα ΣΥΡΙΖΑ Συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ και  ΑΝΕΛ του Πάνου Καμμένου.
Πηγή: Βικιπαίδεια